Volt egyszer egy beatkorszak

Kilépés a közmegegyezésből (A Beatrice és a Fölöspéldány)

2017. november 30. - beatkorSzaki

Állnak: Temesi Ferenc, Szilágyi Ákos, Györe Balázs, Hadzopulu Athéna, Kőbányai János, Miklóska Lajos, Szkárosi Endre, Gidófalvy Attila. Ülnek: Nagy Feró, Donászi Tibor, Lugosi László. Hatalmi tiltás miatt alig négy hónapig tarthatott a rendszerkritikus fiatal irodalmárok és a társadalom…

Tovább

Ilyen is volt – A magyar beat titkos sztárzenekarai - Generál

A Generál azért nem volt annyira titkos sztárzenekar, hiszen több albumuk megjelent, a Csöngess be hozzám jó barátot mindenki dúdolni kezdi Magyarországon, ha meghallja. De mégis, a tagok később jóval nagyobb sikereket értek el, mert a Generált az ág is húzta.

Tovább

Reptér: kijárat a mindenbe

Korda György Reptér című dala

Marc Augé francia antropológus érdekes és azóta nagyhatásúvá vált esszét tett közzé 1992-ben. A könyvterjedelmű munka abból az egyszerű megfigyelésből indult ki, ami valószínűleg a repülővel sokat utazóknak is feltűnhetett, hogy szinte minden repülőtér egyforma. Ebben azonban nem az építészi…

Tovább

Reptér: kijárat a semmibe

Molnár Gergely és a Spions

„Sose felejtem azt a nyári éjszakát, mikor a nagy hőségben váratlanul feltódult a lakásomra egy csomó, számomra nagyrészt ismeretlen ember: Bíró Yvette, Haraszti, Veres Juli, Ráday Misi, Pécsi Vera, Drozdik Orsolya és még sokan. A fele másnap hajnalban készült elhagyni Magyarországot. (…) Bíró…

Tovább

Beattörténeti filmklub: Omega, Omega, Omega

Folytatódik a Hanfoglaló Program és a Hangőr Egyesület közös beattörténeti filmklubja. A vetítéssorozat továbbra is a popzene és filmipar óvatos frigyének gyümölcseit veszi számba, de most a hetvenes-nyolcvanas évek undergroundjára koncentrálva. A hatvanas évek tvisztelő, stoppoló fiataljai helyett…

Tovább

Ginsberg és Hobo a színpadon – Rideg Sándor Művelődési Ház

A Rideg Sándorról íróról elnevezett Művelődési Ház 1975 tavaszán nyitott meg. A Csepel kertvárosi részére eső kultúrotthon sok tekintetben más volt, mint belvárosban található társai. A vezetőség – alkalmazkodva a kisvárosi környezethez – külsőleg és belsőleg is igyekezett minél családiasabb légkört…

Tovább

Ilyen is volt – A magyar beat titkos sztárzenekarai - Ferm

Azt gondolnánk, ha egy zenekar bejön a közönségnek, mindenki mellé áll, hiszen lemezt lehet eladni, sikeres koncerteket lehet szervezni. Magyarországon ez nem mindig volt ilyen egyértelmű. Volt legalább két együttes, a Ferm és a Generál, akikben jóval több volt, de fel kellett adniuk, mert az…

Tovább

Kultúrsziget – Csepeli Munkásotthon (CSMO)

Csepel útmutató volt a szakszervezeti képviselet tekintetében, az első ilyen jellegű csoportosulások már 1903-ban megalakultak, s öt évre rá egy állandó törzshely ötlete is felmerült. Annak érdekében, hogy létrejöhessen ez az álom, a tagok 1915-ben gyűjtést rendeztek egy erdei ünnepség keretében,…

Tovább

A magyarok nyilaitól ments meg, Urunk, minket!

3. rész: Locomotiv GT

„Három éven belül világsztárunk lesz!” – nyilatkozta 1977-ben a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat propaganda-igazgatója, dr. Erdős Péter. Ennek érdekében a franciaországi Cannes városában megrendezett MIDEM hanglemezfesztiválra és vásárra 1979-ben népes delegáció utazott Budapestről. A magyar esten…

Tovább

Város a városban – Kistext (Kispesti Textilgyár Klubja)

Kispest és Pestszentlőrinc határán terült el a Kispesti Textilgyár hatalmas komplexuma, amely gyakorlatilag egy egész kis várost rejtett magában. Az 1907-ben Popper Károly alapította intézményben Ágoston Manó kezdte az első munkásjóléti intézkedéseket, amelyeket gróf Teleki János folytatott.

Tovább
süti beállítások módosítása