Volt egyszer egy beatkorszak

Síppal-dobbal – interjú Sebő Ferenccel

2017. december 29. - beatkorSzaki

Sebő Ferenc a Kassák Klubban Sebő Ferenc (1947) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas énekes, gitáros, tekerőlantos, dalszerző, népzenekutató és építészmérnök. Az énekelt versek hazai úttörője, a népzenei revival mozgalom egyik alapítója. Nem mellesleg a Magyar Televízió Fölszállott a…

Tovább

„Minden gazdagságom hangok és szavak” – Karácsony a magyar könnyűzenében

A Beatlestől a Pink Floydon át David Bowie-ig rengeteg világhírű zenészt ihletett meg a karácsony, nem csoda tehát, hogy a magyar pályatársak sem akartak lemaradni, és ők is több ünnepi dalt írtak a hetvenes-nyolcvanas években. Válogatásunkban Koncz Zsuzsától az Eddáig a legemlékezetesebb, máig…

Tovább

A magyarok nyilaitól ments meg, Urunk, minket! – Piramis

„Három éven belül világsztárunk lesz!” – nyilatkozta 1977-ben a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat propaganda-igazgatója, dr. Erdős Péter. Ennek érdekében a franciaországi Cannes városában megrendezett MIDEM hanglemezfesztiválra és vásáron 1980-ban is népes delegáció képviselte hazánkat, felbuzdulva az…

Tovább

A „magyar Jimi Hendrix”, az „angolul gitározás” és a Nyugat fantomja

Radics Béla Radics Béla „nemcsak gitáros volt, ő volt a magyar Jimi Hendrix” – mondta Deák Bill Gyula Kisfaludy András R. B. kapitány című filmjében, s ezzel a véleményével koránt sincs egyedül Magyarországon. Számunkra itt és most nem az a kérdés, hogy ez igaz vagy sem, bár Radics kivételes…

Tovább

A régi szép melódiák – interjú Poór Péterrel

Poór Péter 1944. szeptember 20-án született Budapesten értelmiségi családba, ahol mindenki tudott valamilyen hangszeren játszani. A családi hagyomány szerint előbb énekelt csecsemőkorában, mint ahogy beszélt. Tizenhét éves korától tanult énekelni, végül Németh Anna, a híres operaénekesnő lett a…

Tovább

A beatkorszak szexszimbóluma – Zalatnay Sarolta

Az 1947. december 14-én született Zalatnay (születési nevén Zacher) Sarolta Koncz Zsuzsa és Kovács Kati mellett a beatlányok hármas fogatát erősítette. Éneklésébe tökéletesen be tudta illeszteni a luxemburgi stílus jegyeit, s az évek során számos műfajt kipróbált, többnyire sikerrel. Gyerekkorában…

Tovább

Világsztárok Budapesten - interjú Kövér Péterrel

A Budapest Sportcsarnok 1991-ben Kövér Péter 1947-ben született Budapesten mint a „Nagy Generáció” jelentős tagja. Gyermekévei kalandosan teltek, nagyszüleinél, később intézetben nevelkedett, és csak több mint ötvenéves korában ismerte meg egypetéjű ikertestvérét. A beat- és rockzene iránti…

Tovább

„Nirvánia ünnepel” – A neoavantgárd és a rock érintkezése (Spions)

Cinizmus, apátia és hideg intellektuális kegyetlenség – a visszaemlékezések szerint ez jellemezte a Molnár Gergely vezette Spions produkcióját, amelyet 1978 elején mindössze három alkalommal láthattak-hallhattak a szokatlanra fogékonyak. Bár az ezekről fennmaradt hangdokumentumok, illetve a később…

Tovább

„Az én inspirációm a lét, ami körülvesz minket” – interjú Mészáros Mártával

Jan Nowicki, Monori Lili és Mészáros Márta a Kilenc hónap című film forgatásán Mészáros Márta Eltávozott nap és Szép lányok, ne sírjatok című filmjeit a hatvanas-hetvenes évek legfontosabb magyar zenés filmjei között tartják számon. Pályája a beatzenével és más populáris zenei irányzatokkal…

Tovább

Radics Béla második otthona – Radnóti Miklós Művelődési Ház

Az 1963-ban megnyitott Radnóti Miklós Művelődési Ház épületét eleinte pártközpontnak szánták, s a korai években a Csillagtelep Klub nevet viselte, hiszen Csepel-Csillagtelep területén található. Éppen ezért volt rá annyira jellemző az akkoriban átalakuló kerület Janus-arcúsága: egyszerre kellett…

Tovább
süti beállítások módosítása