Volt egyszer egy beatkorszak

A magyarok nyilaitól ments meg, Urunk, minket!

Locomotiv GT

2018. február 27. - beatkorSzaki

Locomotiv GT (EPIC EPC 80229, 1974.) „A következő rockszenzáció Keletről jön, nem Nyugatról!” – Roy Carr, az egyik legmérvadóbb angol rockzenei szakújságíró ezt a címet adta a New Musical Express, a kor legrangosabb zenei szaklapjának 1972. augusztus 12-i számában megjelent cikkének, majd így…

Tovább

Szédületes nemzetközi karrier – a Muzsikás együttes

Hamar Dániel, ifj. Csoóri Sándor, Sipos Mihály Amikor 1973 nyarán Sebő Ferenc és Halmos Béla fél évre Japán utaztak bárzenélni, azok, akik még tőlük igyekeztek ellesni a trükköket, fogásokat (persze, hisz ők mégiscsak hat héttel előrébb jártak a tanulásban!), azok időközben önálló zenekarokat…

Tovább

„E próbálkozások azért hasonlítanak a közönség fejében egymáshoz, mert másmilyenek, mint amiket eddig hallottak“ – a magyar új hullám dióhéjban

A Vágtázó Halottkémek Míg nyugaton viszonylagos linearitás figyelhető meg az underground könnyűzene világában (a punk lassan post-punkba hajlik, majd ez is átadja a helyét a new wave-nek, szintipopnak, dark wave-nek és a gótnak), addig nálunk ez is kicsit másképp nézett ki a nyolcvanas években. Az…

Tovább

A magyarok nyilaitól ments meg, Urunk, minket!

Skorpió: The Run

Habima Records, Svédország, HSLP 7819 Frenreisz Károly Az 1970-es évek vége hihetetlenül izgalmas időszak a magyar rockzenében. Az erőviszonyok az 1971-es nagy robbanást követően átrendeződtek, a legmeghatározóbb csapatok az Omega–Locomotiv GT–Skorpió–Fonográf–Piramis–Generál hatosfogatba…

Tovább

Led Zeppelintől a Trabantig: A Rottenbiller utcai populáris zenei gyűjtemény

Keverőről lelopott felvételek, szenvedélybetegek és zenehallgatás, cserekereskedelem, pártgyűlések. A nyolcvanas évek közepén igen izgalmas közösség jött össze a Szabó Ervin Könyvtár Rottenbiller utcai tagkönyvtárának falai mögött: az alábbiakban az első, magyarországi hivatalos populáris zenei…

Tovább

Könnyűzenei filmklub: Kutya éji dala

Folytatódik a Hangfoglaló Program és a Hangőr Egyesület közös könnyűzenei filmklubja. A vetítéssorozat továbbra is a popzene és filmipar óvatos frigyének gyümölcseit veszi számba, de most a hetvenes-nyolcvanas évek undergroundjára koncentrálva. A hatvanas évek tvisztelő, stoppoló fiataljai helyett…

Tovább

„A századforduló izmusainak reinkarnációja a rockzene köntösében“

A hazai punkról, 2. rész

A rock negyedik nemzedékét képviselő punkokról szóló írásunk első részében általában foglalkoztunk a szubkultúrával. Most a zenét vesszük górcső alá. Minthogy az egész szubkultúra az elődökkel való totális szembefordulást képviseli, ez a zenén is megmutatkozik. A hetvenes évekre csúcsra érő art…

Tovább

Lázas rock'n'roll – Febris

Harmath Amadé, Harmath Albert, Fodor Sándor és Sebestyén Ferenc A Febrist jogelődje a soroksári Silverton zenekar volt, ahová Harmath Amadé 1963-ban lépett be, majd később csatlakozott testvére, Harmath Albert is. Sebestyén Ferenc volt a szólógitáros, Fodor Sándor a dobos, Juhász Mihály a…

Tovább

A táncházmozgalom pionírjai – Sebő együttes

A Sebő együttes Halmos Béla szokta volt mondogatni: amikor 1971-ben Sárosi Bálint Zenei anyanyelvünk című rádiósorozatában először meghallotta a Le is szállnak, fel is szállnak a fecskék című széki lassút, menten kihullott a gitár a kezéből. Sebő Ferenc ezt úgy fogalmazta, hogy ez a felvétel volt…

Tovább

A magyarok nyilaitól ments meg, Urunk, minket!

A Generál angol nyelvű lengyel nagylemezei, 2. rész

Heart of Rock (Musa Polskie Nagrania SX 1761), 1979. Várkonyi Mátyás és Novai Gábor 1975 végére ismét csapatépítő üzemmódba kapcsoltak, ugyanis a Generált szabályosan szétcincálták más zenekarok: Karácsony János a Locomotiv GT gitárosa, Révész Sándor pedig a Piramis énekese lett. Maradt Póta…

Tovább
süti beállítások módosítása