Volt egyszer egy beatkorszak

„Számomra az önkifejezés fontosabb volt mindennél” – interjú Huzella Péterrel

2018. május 29. - beatkorSzaki

Szabó Kata:A hetvenes évek elején hol és milyen dalokat játszottál? Huzella Péter: Mindig kezemben volt a gitár, és saját dalok mellett főleg Jeszenyin- és Weöres Sándor-megzenésítéseket játszottam KISZ-klubokban. Egy ilyen vállalati KISZ-klubja volt a Középülettervező Vállalatnak (KÖZTI) is a…

Tovább

Az első táncháztalálkozó

1982. március 28.

A hetvenes évek elején szárba szökkent táncházmozgalom a nyolcvanas évek elejére kétségkívül mérföldkőhöz érkezett: az ország legnagyobb fedett létesítményében, a Budapest Sportcsarnokban ugyanis 1982. március 28-án megrendezték az I. Táncháztalálkozót. Ráadásul állami finanszírozásban. A régóta…

Tovább

Nyerő dallamok – Victors

Móri Pál, Lándori Péter, Turcsányi Attila, Schmidt György, Ducz Ferenc, Bárdosi László A beatkorszakban százával, ezrével alakultak a zenekarok. Csak töredéküknek lehetett rádiófelvétele, és még kevesebbeknek kislemeze. Ezen együttesek közül mára már jó párról szinte semmilyen információ nem maradt…

Tovább

K. K. – avagy különleges kislemezek: Dupla kislemezzel debütált a Dinamit

1979. április 4-én feloszlott a Skorpió együttes: Frenreisz Károly megalapította az Új Skorpió triót, Németh Gábor dobos, Papp Gyula billentyűs és Szűcs Antal Gábor gitáros is szinte azonnal új csapatot hirdetett. A basszusgitáros posztja nem volt kérdés: Németh Gábor öccse, Alajos (vagyis Lojzi,…

Tovább

Női erők – Vadmacskák

Fáy Kriszta, Csuka Mary, Szánti Judit, Szigeti Edit, Nagy Kati Az első kizárólag nőkből álló rockzenekar a magyar rock történetében a Beatrice volt, a sorban a második pedig az 1972-ben alakult Vadmacskák. A két együttes története nem teljesen független egymástól, hiszen tagjaik között átfedések…

Tovább

Könnyűzenei filmklub: Rock térítő

Folytatódik a Hangfoglaló Program és a Hangőr Egyesület közös könnyűzenei filmklubja. A vetítéssorozat továbbra is a zene és filmipar óvatos frigyének gyümölcseit veszi számba, de most a hetvenes-nyolcvanas évek undergroundjára koncentrálva. A hatvanas évek tvisztelő, stoppoló fiataljai helyett…

Tovább

Blues-rock hullám a Balatonon – Kárpátia

1970-ben a siófoki Balaton Presszóban a Kárpátia tagjai: Harmath Albert, Soós András, Tátrai Tibor, Operhál Gyula Van néhány magyar formáció, melynek neve pár év alatt feledésbe merült, majd évtizedekkel később más zenekarok ugyanazt a nevet választották maguknak, mint ők, talán nem is tudva, hogy…

Tovább

„Zene és tánc, úgy mint Széken” – Az első budapesti táncházról (1972. május 6.)

„Lassú” (Szék, v. Szolnok-Doboka m., 1970-es évek)  Bár abban, hogy a hetvenes évek eleji – blogunkban korábban bemutatott – népzenei revival elindításában kinek pontosan mekkora szerepe volt, máig akadnak nézetkülönbségek, a táncházmozgalom origója vitán felül áll: a legeslegelső magyarországi…

Tovább

Fél évszázada randevúznak a dzsessz szerelmesei Cegléden

Az UNESCO 2011-ben április 30-át a jazz világnapjává nyilvánította, hogy elismerje ennek a zenei műfajnak a szerepét a kultúrák közötti párbeszédben, a tolerancia, az egyenlőség és az emberi jogok közvetítésében. E jeles nap estéjén nagy esemény színhelye volt a ceglédi Kossuth Művelődési Központ…

Tovább

„Már nem is tudom, svéd-e vagy magyar?” – A P. S. Band utóirata: a Safari együttes

Az 1978-79-es nagy magyar rockzenei átalakulásokat követően a nyolcvanas évek eleje szintén viharosra sikerült: a rajongókra szomorú hírként csapott le Révész Sándor kiválása a Piramisból (1981. június 14.), 1982 elején pedig váratlanul feloszlott a Dinamit. Sokan kíváncsian várták, mihez kezdenek…

Tovább
süti beállítások módosítása