Volt egyszer egy beatkorszak

Orszáczky Jackie könyvemlékműve

„Az életem – tűrve, de nem támogatva”

2018. június 30. - beatkorSzaki

Május 8-án lett volna hetvenéves, de már tíz éve nincs köztünk minden idők egyik legemblematikusabb magyar zenészegyénisége, Orszáczky Miklós, akit Jackie néven ismer mindenki. Ma is tisztelettel és szeretettel emlegeti minden magyar zenész, holott életének jelentősebb részét Ausztráliában töltötte.…

Tovább

Zene-zene-tánc – interjú Gesler Györggyel

Gesler György táncművész, koreográfus, kritikus a hazai balett kiemelkedő egyénisége 1943-ban, a háború alatt született Budapesten. Nyolcéves korában, huszonhatezer jelentkező közül mindössze őt és huszonkét társát vették fel az Állami Balettintézetbe, ahol 1961-ben érettségizett, majd az Operaház…

Tovább

Földes László Hobo és a Panta Rhei

Szalay András, Hobo, Béke Csaba, Szalay Sándor Az 1974 őszén debreceni egyetemistákból alakult Panta Rhei a magyar progresszív rockzene egyik legfontosabb zenekara, a hetvenes évek második felében folytatták azt a hagyományt, amit korábban a Syrius, a Mini és a Theatrum rájuk hagyott. Saját dalaik…

Tovább

Könnyűzenei filmklub: Csinibaba

Folytatódik a Hangfoglaló Program és a Hangőr Egyesület közös könnyűzenei filmklubja. A vetítéssorozat továbbra is a zene és filmipar óvatos frigyének gyümölcseit veszi számba. Az Extázis héttől tízig jelenlegi évadának utolsó alkalmán, 2018. június 26-án Tímár Péter Csinibaba című filmjét…

Tovább

A hatvanas évek legkeményebb zenekara – Liversing

Szabó Lajos, Balla Lajos, Varga László, Pataki László, Szendrődi Zsolt A Liversing a magyar beatkorszak egyik legendás együttese, és talán Budapest, de mindenképpen Óbuda legjobb zenekara volt a hatvanas évek közepén. Elődje, a Shouters 1963-ban alakult, tagjai Varga László (basszusgitár), Túry…

Tovább

A zuglói „subások” közössége

Táncház és politika

Kassák Klub, a színpadon balról Halmos Béla, Sebestyén Márta, Sebő Ferenc, Éri Péter A nyolcvanas évek hajnalán az első Táncháztalálkozó létrejöttéhez óhatatlanul szükségeltetett némi politikai háttérjátszma: kellett hozzá, hogy az egyik – a táncházas körön kívüli – szervező jól ismerje Németh…

Tovább

A beat vonzásában – interjú Kovacsics Andrással

Az Omega együttes az Eötvös Klubban, Kovacsics András balról a második Kovacsics András neve ma talán már nem annyira ismert, mint az Omega együttes ma is aktív tagjaié, pedig Benkő László és Kóbor János mellett talán ő a zenekar első öt évének legfontosabb szereplője. Az 1962 és 1967 között az…

Tovább

Sámáni erők, barbár ritmusok – a Gépfolklór/Barbaro-örökség

Jóllehet, a hetvenes évek hazai folkirányzatának úttörője kétségkívül a Vízöntő, illetve az abból kivált zenészek által európai világhírűvé tett Kolinda volt, legalább ilyen erős életművet hozott az utóbbi oldalhajtásaként indult, folytonosan változó felállású Gépfolklór, illetve annak…

Tovább

A Lord bázisa – Művelődési és Sportház (Szombathely)

A Művelődési és Sportház 1963 óta, öt évtizede tölt be meghatározó szerepet Szombathely és Vas megye kulturális és főként zenei életében. A „Sportház” – ahogy a helyiek nevezik – minden szombathelyi zeneszeretőnek jelent valamit, de a fontossága országos viszonylatban is mérhető. A Művelődési és…

Tovább

„S onnantól kettesben mentek”

Bereményi Géza–Vető János: Antoine és Désiré – Fényképregény az 1970-es évekből

Különleges kiadvány jelent meg a magyar könyvpiacon: az önmagát fényképregényként meghatározó kötet Cseh Tamás és Bereményi Géza második lemezéhez, az Antoine és Désiréhez kötődő, megkésett kiegészítés. Az 1978-as lemez legfontosabb vonása az volt, hogy bevezette a két alteregófigurát, Antoine-t és…

Tovább
süti beállítások módosítása