Volt egyszer egy beatkorszak

Hungaroton vs. Supraphon & Opus

2019. május 29. - beatkorSzaki

Jellemzően monopolista vagy esetleg oligopolista (néhány szereplős piacot alkotó) vállalatként működtek az egykori szocialista országok cégei. Így volt ez a hanglemezkiadásban is. Itthon csak egy, Csehszlovákiában pedig három kiadó létezett, Supraphon, Opus és Panton néven. A csehszlovák piacot…

Tovább

Punk – állomás vagy úti cél?

Az Art Deco a Felszabadulás téren A punk – ahogy azt Sebők János megfogalmazta – a színpad és a nézőtér közötti fal ledöntésére – is – törekedett, visszaállította a közvetlen zenész-közönség kapcsolatot, ami a műfaj hőskorában jellemezte a rockot. Félretéve a külsőségeket és az ideológiát, ha…

Tovább

Metrock – egy hard rock epizód Erdélyből

A nagyváradi Nagy Gábor gitáros 1977-ben vált ki zenekarából, a Metropolból. Balogh „Joe” Józseffel (gitár) és Balázs Lászlóval (dob) Spectrum néven alakítottak együttest, mely leginkább kocsmákban, éttermekben zenélt. Gábor átváltott basszusgitárra és énekelt is. Ezek az időszak tulajdonképpen az…

Tovább

„Dalban mondom el” – avagy „Üzenetek”

1. rész

Ha a beat-pop-rock nóták fogyasztási szokásait vizsgáljuk, megállapítható, hogy sokak számára fontos a dalok üzenete, míg a másik tábor csupán hangtapétának használja a könnyűzenét, a mindennapok zenei háttereként. A szövegek befogadásának tekintetében hasonló a helyzet, hiszen vannak, akik a sorok…

Tovább

Különleges Hungaria-lemezek I. – Tűzveszélyes, vagy mégsem?

A rock and roll Hungaria mindent vitt  a nyolcvanas évek első felében. Éveken át a házibulik csúcspontja volt a Hungaria-számok blokkja. Így természetes, hogy az egyik legmagasabb lemezeladási mutatóval dicsekedhetett a zenekar. Sokszázezer példány kelt el a Rock and Roll Partyból, a Hotel…

Tovább

Csak gyűjtőknek! A Marsbéli krónikák I. részének kötetei

A Solaris legendás albuma több kiadásban

Amikor 1983-ban a Solaris együttes a Hungaroton P stúdiójában, illetve a Magyar Rádió 6-os stúdiójában felvette a Marsbéli krónikák című bemutatkozó lemezét, a fiúk nem gondolhatták, hogy műfajuk, a progresszív rock pár év elteltével világhírűvé váló, örökbecsű gyémántdarabját csiszolták ki. Már az…

Tovább

Azok a régi csibészek: Szigeti Ferenc és Takáts Tamás

Vissza a hetvenes-nyolcvanas évekbe!Szigeti Ferenccel és Takáts Tamással folytatódik a Hangfoglaló Program múltidéző sorozata. A sorozat célja, hogy első kézből közvetítsen ismereteket a hazai pop-rock legendáriumáról, a zeneiparról és az ifjúsági kultúráról. 

Tovább

Az 1980-as évek emblematikus szórakozóhelyei és a film

Az Árnyékszázad és a Rám csaj még nem volt ilyen hatással című filmek elemzése

Részlet a Rám csaj még nem volt ilyen hatással című filmből Az 1980-as évek végének két emblematikus budapesti szórakozóhelye mindenképpen volt: a Fekete Lyuk és a Tilos az Á. A korszakban – illetve pár évvel később – készült két játék- és egy dokumentumfilm részben ezeken a helyszíneken játszódik:…

Tovább

Könnyűzenei filmklub: Moziklip

Az Extázis héttől tízig következő alkalmán, 2019. május 23-án Tímár Péter Moziklip című filmjét tekinthetik meg az érdeklődők a TRIP Hajón. A vetítési utáni beszélgetésen a filmklub házigazdájának, Gelencsér Gábornak a vendége a film rendezője, Tímár Péter lesz.

Tovább
süti beállítások módosítása