Volt egyszer egy beatkorszak

Radics Béla legendás gitárja

2019. július 29. - beatkorSzaki

Nemrégiben megkerült a magyar rockzene Szent Grálja, Radics Béla gitárja. Ha van ikonikus tárgya a hazai rockzenének, akkor az Radics bikanyakú, bikaszarvú SG alakú, bordó Gibsonja. 1987 körül veszett nyoma, sokan próbálták az elmúlt harminc évben előkeríteni, nemrég pedig sikerült. Új tulajdonosa…

Tovább

Dziewczyna o perłowych włosach – Egy magyar megasláger lengyel karrierje

Az Omega együttes (1970) Pár zlotyit ejtek a hajléktalan markába az egyik krakkói terecskén, valamit motyogok magyarul, mire a kócos hajú és itt-ott erősen maszatos férfi arca felderül, ujjaival győzelmi jelet formáz, és úgy mondja: Omegaaaa!!! Ugyancsak Krakkó, szilveszter előtti nap. A hostel…

Tovább

Global  Shaman – lokális maxilemez

Waszlavik László a magyar alternatív zenei színtér egyedi színfoltja volt. Jó néhány művésznevet vett fel, amelyek közül időnként tetszés szerint használt néhányat, íme a nem teljes kollekció: Gazi, Gazember, Petőfi, Velorex, Ulmann Mónika, Sámán, Szabadcsapat, Lovag. 1982-től évtizedeken át…

Tovább

Csendes forradalmár, finom rebellis

Zöldi Gergely: Koncz Zsuzsa

Fürdőruhás fotó Kubából. Borítótervek, mosoly, koncentráció. Régi stúdióbelsők, elkapott pillanatok. 450 felvétel. Rengeteg pillanat egy unikális énekesnő életéből, amik a személyesen túlmutatva több hosszú korszakról is mesélnek. A magyar beatzene születésétől egészen napjainkig.  Ahogy a műfajt,…

Tovább

Rock szovjet exportra

A Magyar Hanglemezgyártó Vállalat nemcsak kiadóként, hanem külkereskedőként is monopolista volt a magyar hanglemezpiacon. Kizárólagos export-import jogokat élvezett, amikkel igyekezett hasznosan sáfárkodni. Évtizedeken át az egyik legnagyobb volumenű együttműködés a Szovjetunió szintén monopolista…

Tovább

LGT–Mini-turné (1971–1972) – interjú Török Ádámmal

A Mini együttes (Tabán, 1972) Török Ádám a hazai dzsessz-blues-rockélet legendája tavaly töltötte be hetvenedik életévét. A fuvolista-énekes-zeneszerző 1948. január 12-én született Budapesten. Gyerekként tanult meg fuvolázni, majd a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola dzsessz-tanszakának…

Tovább

Menni kell, nem?

A kenguru (rendezte: Zsombolyai János)

„Izotóp? Tele van a ti fejetek minden marhasággal!” – mondja az egyik kulcsjelenetben a szép és fiatal Vándor Éva játszotta Zsozsó apja a lányának és az alig huszonéves Gálffi László alakította Varjú „Kánya” István teherautó-sofőrnek. Hogy pont az izotóp hogy jön ide? Az úgy, hogy hetvenes évek…

Tovább

AMIGA-nagylemezek magyar előadókkal, avagy rockexport az NDK-ba

1. rész

A szocialista országok könnyűzenei piaci kapcsolatai változatos képet mutatnak. A legnagyobb felvevő piacok a Szovjetunió és az Német Demokratikus Köztársaság voltak. Ez összefügghetett azzal, hogy talán leginkább ezekben az országokban nehezítették meg a helyi rockzenészek dolgát a hatóságok.…

Tovább

„Dalban mondom el” – avagy „Üzenetek”

3. rész

Bródy János óta tudjuk: „A szó veszélyes fegyver.” A „Dalban mondom el” – avagy „Üzenetek”-sorozat harmadik részében merítsünk példákat a „Fekete Bárányok” közül a Hobo Blues Band csatározásaiból, ahol a szavak voltak a fegyverek. Időzzünk el egy kicsit Bródynál! Hobo a HBB első nagylemezén…

Tovább
süti beállítások módosítása