Volt egyszer egy beatkorszak

„Magamat tudtam adni” – interjú Eszményi Viktóriával

(részlet)

2020. március 29. - beatkorSzaki

Fernbach Erika:Mikor kezdtél el a zenéléssel és az előadó-művészettel foglalkozni? Eszményi Viktória: Gimnáziumi éveim alatt a művészi vonalat úgy vittem, hogy a sportolás mellett irodalmi színpados voltam, valamint a bátyám gitározott egy amatőr zenekarban. Először tőle lestem el pár akkordot,…

Tovább

Pandora’s Box 40: az utolsó és az utolsó utáni koncert

Interjú Zselencz Zsöci Lászlóval

Negyven éve, hogy a P. Mobilból kilépve Bencsik Sándor és Cserháti István létrehozták Pandora’s Box nevű zenekarukat, melyben a hőn áhított lemezmegjelenés lehetőségét látták. A klasszikus csapat két nagyszerű énekes közreműködésével – előbb Varga Miklós, majd Vikidál Gyula – ért el mind nagyobb…

Tovább

Magyar rockzene szovjet lemezeken II.

Vigyázat, plasztik!

Egy Piramis-korong a Krugozor mellékleteként 1964-ben új színes magazin jelent meg a szovjet újságok piacán. Ez volt a Krugozor, amely az impresszumban magát havi társadalmi-politikai irodalmi-zenei képes hangzó folyóiratként (!) határozta meg. Kislemezméretben jelent meg, és lapszámonként hat…

Tovább

Bácsi, más ma már a módi?

Az Ob-La-Di, Ob-La-Da mint inspirációforrás a magyar beatzenében

A magyar könnyűzene történetében gyakran felfedezhetjük, hogy egy-egy ismert hazai sláger szerzői a mintát egy korabeli, nyugati sikerszámról vették. Ezzel nincs is semmi baj, hisz már Paul McCartney is bevallotta a Beatlesszel kapcsolatosan, hogy „plagizáltunk nyakra-főre, mi voltunk a legnagyobb…

Tovább

Rockzenei kiadványok a rendszerváltás előtt

Pop periszkóp '87

A műfaj hőskorában nem csupán populáris zenei lapok nem létezhettek Magyarországon, de a rockkal kapcsolatos könyvek száma is rendkívül szegényesnek tekinthető. (Összehasonlításképpen: csupán a Beatlesről több tucat biográfia jelent meg 1968-ban, tehát még működésük idején.)

Tovább

Előkerült egy újabb rocktörténeti relikvia, a P. Mobil Magyarország alakú gitárja

1984-ben megjelent a harmadik P. Mobil-nagylemez, a Honfoglalás. Régi adóssága volt ez a Magyar Hanglemezgyártó Vállalatnak, a popzene nem szokott elbírni egy hatéves spétet, ráadásul a később megírt István, a király már 1983-ban megjelent. A Honfoglalást 1978-ban még nacionalista műnek könyvelte el…

Tovább

Egy 1971-es LGT-s színpadi baleset margójára

Interjú Róna Györggyel

Róna György Az ismert Róna György az Edda basszusgitárosa volt, de mostani interjúalanyom – bár ugyancsak miskolci – nem az a Róna György, hanem egy színházi fénytechnikus, aki rockzenei eseményeknek is tanúja volt, először a Miskolci Nemzeti Színházban és a Diósgyőri Várban, majd Pestre költözése…

Tovább
süti beállítások módosítása