Szabó Gábor dzsesszgitáros fiatal zenészreménység volt, amikor 1956 végén családjával együtt elhagyta az országot. A hetvenes évek elején az Egyesült Államokban élvonalbeli zenésznek számított, aki sikeres szólólalbumok sorát jelentette már meg. Latinos, popzenés áthallásai a dzsesszben a mai világzenével rokonítják gitározását. Eredetisége átütő erejű volt a hatvanas évek második felében. Itthon azonban teljesen ismeretlen maradt, még a szakma köreiben is csak kevesen ismerték művészetét.
1974 nyarán családjával együtt, turistaként látogatott haza. Pege Aladárnak, a legendás dzsesszbőgősnek támadt az ötlete, hogy Szabó köré alkalmi együttest lehetne szervezni. Ebben Módos Péter tévés szerkesztő személyében partnerre talált, aki örömmel látott neki egy tévéshow elkészítésének. Szabó Gábor és Módos a pesti klubéletben néztek társak után. Augusztusban Szabó az Interbrassszal és Deseő Csaba együttesével lépett fel. A tévéfelvételre szeptember közepén került sor, amikor is három napra vonultak be a Magyar Rádió 8-as stúdiójába, a résztvevők Szabó mellett Pege Aladár (bőgő), Másik János (orgona), Kőszegi Imre (dob), Dely István (ütőhangszerek) és Kovács Kati (ének) voltak. Közönség nélkül, de élőben vettek fel számokat, ebből készült el a tévéadás. Naponta néhány órán át zenéltek, amiből mintegy másfél órát vettek fel, az adás anyagába pedig végül összesen egyórányi zenét válogattak be.
A műsor dalait főleg Szabó aktuális lemezeiről válogatták, de helyet kapott Kovács Kati Az eső és én című slágerének latinos feldolgozása is. A tévéadásba bekerült Módos és Szabó interjúja is, amit a Duna-parti Intercontinental Szálló teraszán vettek fel. A műsor “Jazzpódium ’74 – Szabó Gábor (USA) műsora” címmel két részben, 1975 májusában és augusztusában került a nézők elé.
1978 januárjában ismét alkalom nyílt egy budapesti tévéfellépésre. Újfent Módos Péter volt a szerkesztő, aki a Hilton Szállóban szervezett egy zártkörű koncertet. A felvétel “Ismét Pesten – Szabó Gábor műsora” címmel került képernyőre. A mintegy ötvenperces adásban népes zenekar jött össze, Babos Gyula (gitár), Bontovics Kati (ének), Dandó Péter (basszusgitár), Lerch István (orgona), Másik János (Fender-zongora), Sipos Endre (basszusgitár), Dés László (tenorszaxofon), valamint Kőszegi Imre és Solti János (ütőhangszerek) részvételével. A koncert programja latin-dzsessz és dzsessz-rock átmeneteként jellemezhető, a hazai dzsessziskola résztvevő jeles figurái nagy hatást gyakoroltak a megszólalásra.
Szabó 1981-en harmadszor látogatott haza, ezúttal Amerikából való végleges hazaköltözését igyekezett megszervezni. Sajnos, ez az alkalom utolsónak és véglegesnek bizonyult, mivel 1982 februárjában, Budapesten elhunyt. 1981 augusztusában egy szám erejéig tévéfelvétel készült vele, amin Garai Attila (zongora) és Dandó Péter (basszusgitár) társaságában játssza Neil Larsen From a Dream című számát. A darab a Pulzus című zenei tévéműsor nézőinek lehet emlékezetes. A három zenész Kőszegi Imre dobossal kiegészülve alkotta volna Szabó itthoni együttesét, amely azonban a művész betegsége, majd halála miatt nem tudott megalakulni.
Három látogatás, három zenei fejezet – egy legendás zenész életútjának emlékezetes állomásai.
Szerző: Kovács László (Moiras Records)
A blog az NKA Hangfoglaló Program támogatásával készül.