Volt egyszer egy beatkorszak

Hazavihető zenészek – A magyar könnyűzene lehetséges korszakolása a dalok birtoklási lehetősége alapján

2025. március 31. - beatkorSzaki

A könnyűzene ma ismert formájában szerintem nem alakult volna ki, vagy jóval kisebb hatást gyakorol a világra, ha a terjesztését, terjedését segítő eszközök nem születnek meg, és olykor egymásra kölcsönhatást gyakorolva nem fejlődnek egymással párhuzamosan.

Tovább

A fesztivál, ami a Nagy Októberi Szocialista Forradalom jegyében fogant – a Slágerbarátság gálák története

A Lányok, asszonyok című folyóirat – a Szovjetszkaja Zsenscsina című lap magyar nyelvű kiadása – és a Pesti Vigadó közös szervezésében 1983 és 1988 között megrendezett Slágerbarátság fesztivál a szovjet dalok seregszemléje volt magyar nyelven, hazai előadók tolmácsolásában. A cél pedig? A két ország…

Tovább

„Seneca már nem a régi” – A Sztárcsinálók sikereiről beszélgettünk Várkonyi Mátyással [Podcast]

A Kádár-korszakban nemcsak a rockzenével, de a rockot önkifejezési eszközként használó színházzal is lehetett lázadni, vagy legalábbis kifejezésre juttatni többek között olyan eszméket, véleményeket, amelyekért a rendszer nem igazán lelkesedett.

Tovább

Az (ellen)divat és az underground zene találkozási pontjai – Király Tamás álmai és barkácsesztétikája

Király Tamás ruhaszobrász és akcióművész első. 1983-as divatbemutatójának Rejtett divat volt a címe. Király életét, művészi pályáját tulajdonképpen végigkísérte a divat finom elrejtőzése. Nem a klasszikus értelemben vett divattervező, még csak nem is jelmeztervező volt. Neve összefonódott a…

Tovább

„Eljön az idő, amikor hallgat a vészmadár…” – Tolcsvay László Várd ki az időt című nagylemezéről

Amíg 1983-ban a Szörényi–Bródy szerzőpáros az István, a király megalkotásával foglalatoskodott, Tolcsvay László megírta, és természetesen a Fonográf együttes közreműködésével rögzítette első szólólemezét, mely a Várd ki az időt címet kapta.

Tovább

Miről mesélnek a koncertplakátok?

Az 1960-as évek első felében Magyarországon nem volt zenei szaksajtó, pláne internet vagy Facebook, és semmiféle polgárjoga nem volt a könnyűzenének. De akkor is voltak fiatalok, nyugati kulturális csatornák – például a Szabad Európa Rádió vagy a határokon átcsempészett külföldi lemezek –, és szinte…

Tovább

A 20 forintos vodkanarancs mámora – Szegedi diszkók a Kádár-kor utolsó évtizedében

A világ- és zenetörténeti véletleneknek köszönhetően a nyolcvanas évek számos emlékezetes dolgot produkált. A szocializmus szorításának enyhülése, a new wave felfutása, vagy a vállalati klubélet kifulladása lehetőséget teremtett a kvázi piaci alapon működő diszkóklubok létrehozására. Ez történt…

Tovább
süti beállítások módosítása