Volt egyszer egy beatkorszak

A titkos rock-ballada, amit Koncz Zsuzsa és Orszáczky Jackie énekelt

2025. január 30. - beatkorSzaki

A Fekete-tó legendája című rock-balladát (néhol rock-operaként, rockjátékként vagy musicalként említik) 1973-ban mutatta be a rádió. Ahogy az egy évvel később műsorra tűzött Holnaptól nem szeretlek esetében, úgy itt is a Gemini zenekar biztosította a zenei kíséretet, a dalszövegeket pedig Huszár…

Tovább

A rock and roll forradalom után – Korszakok 1957–1992 között a globális és a magyar populáris zenében

Az alábbi írás a rock and roll, a beat, a hard rock, a punk és a new wave korszakok jellemző stílusváltozatait, meghatározó előadóit, együtteseit, zenei szakembereit mutatja be. A korszakok popkulturális jellemzőivel, az angolszász és a magyar zenei világ különbözőségével, a korszakhatárok…

Tovább

A dzsessz volt az élete – a Gonda Jánosról regényt író Szántó T. Gáborral beszélgettünk [Podcast]

„Mindig higgadt volt és mértéktartó, mintha azt akarta volna másoknak megtanítani, hogyan szabályozzanak szépen egy vulkánt, miközben benne izzott, és várta, hogy kitörjön” – írja A jazzprofesszor című regénye címszereplőjéről Szántó T. Gábor. A zongoraművész, zeneszerző és zenetörténész Gonda János…

Tovább

Katonazene, gitárra és őrszobára írva – Avagy miként kerüljük el az igazoltatást?

Noteszlapok a beatkorszakból (6.)

‒ Jó estét! Maradjanak a helyükön, senki sem megy sehova, igazoltatás kezdődik, személyi igazolványokat egyenként kikészíteni, és az asztalokra helyezni. Ezzel a nem túl szívélyes felszólító mondattal kezdődött az a főleg zenés szórakozóhelyekre, italmérésekre fókuszáló összetett rendőrségi akció,…

Tovább

Szerelem az első orrvérzéstől – Demjén Ferenc dalai a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmben

Viszonylag ritkán készülnek Magyarországon hagyományos értelemben vett filmmusicalek, mint az Óz, a csodák csodája, az Ének az esőben, vagy a közelmúltból a Wonka és a Wicked. Ennek az lehet az oka, hogy egyrészt költséges zsánerről van szó, másrészt nálunk a vígjátéknak és a melodrámának van…

Tovább

Volt egyszer egy Budapest Sportcsarnok – emlékidézés Kövér Péterrel [Podcast]

Túlzás nélkül állítható, hogy megnyitásától 26 évvel ezelőtti leégéséig – amit állítólag egy elektromos karácsonyi gyertya okozott – a Budapest (Nagy) Sportcsarnok, azaz a BS volt a hazai rendezvények és koncertek csúcshelyszíne. És túlzás nélkül állítható az is, hogy Kövér Péter, aki a kezdetektől…

Tovább

Dobszólók és kiégő biztosítékok – az Ifjúmunkás Matinék

A romániai magyar Ifjúmunkás Matinék (délelőtti műsoros rendezvény) kezdetét 1967. március 26-tól számíthatjuk, amikor Matekovics János az Ifjúmunkás folyó­irat (A romániai KISZ Központi Bizottságának magyar nyelvű lapja) szerkesztője megszervezte Marosvásárhelyen az első, a fiatalok erkölcsi…

Tovább

Örömtánc rossz közérzettel – A meghasonlott beatgeneráció tragikomédiája Szörény Rezső BUÉK! című filmjében

A kádári konszolidáció és konszenzus ígéretének jegyében a hatvanas évek magyar filmművészete számos optimista és reményteli cselekvő vagy kérdező filmet termelt ki magából. A fiatalokról (Szabó István: Álmodozások kora, Apa, Gaál István: Sodrásban) vagy a középnemzedékről (Jancsó Miklós: Oldás és…

Tovább
süti beállítások módosítása