Harmath Amadé, Harmath Albert, Fodor Sándor és Sebestyén Ferenc
A Febrist jogelődje a soroksári Silverton zenekar volt, ahová Harmath Amadé 1963-ban lépett be, majd később csatlakozott testvére, Harmath Albert is. Sebestyén Ferenc volt a szólógitáros, Fodor Sándor a dobos, Juhász Mihály a ritmusgitáros és Babits András a basszusgitáros.
A zenekar nevét a humángimnáziumba járó Harmath Amadé találta ki, a jelentése: láz. A The Searchers, a The Hollies, a The Kinks és a The Rolling Stones együttesek dalainak interpretálásával vívtak ki hírnevet, illetve azzal, hogy tőlük nem feltétlenül a korszakban szokásos, mindenki által játszott sikerszámokat játszották, hanem egyfajta progresszió jegyében az érdekesebb dalokat válogatták ki repertoárjuk kialakításához.
Harmath Amadé, Fodor Sándor, Babits András, Sebestyén Ferenc, Juhász Mihály és Harmath Albert
1966-ban a Horizont Tánciskolában lett állandó klubja a zenekarnak, májusban pedig már a Budai Ifjúsági Parkban is felléptek az Illés előtt. Még ebben az évben Sebestyén Ferencet Horváth Ernő váltotta. Majd a tagok egyik barátja, a későbbi híres dalszövegíró és a Rockszínház alapítója, Miklós Tibor összeismertette őket Nádas Gáborral, aki egyrészt a Kicsit szomorkás a hangulatom című örökbecsű dal szerzője, másrészt kiváló kapcsolatokkal rendelkezett a Magyar Televíziónál. Egy ideig Nádas Gábor dalainak előadásában is részt vett a Febris, a Saját hangja, vigye haza! stúdióban egy demót is rögzítettek dalaiból. 1967-ben Aradszky Lászlót kísérték a Tavasszal foci című számban, mely kislemezen is megjelent, és évtizedekig a focimeccsek szüneteinek elmaradhatatlan himnusza lett.
1967-ben csatlakozott a zenekarhoz Dancsák Gyula és Miklóska Lajos, ezzel létrejött a Febris leghíresebb felállása, hiszen Miklóska később a Sakk-Matt, a Korong, a Syrius és a Nagy Beatrice basszusgitárosa is lett. Sőt, ebben az évben egy rövid időre bandatag volt Makrai Pál is, mikor az Atlas zenekar éppen szünetelt.
Sebestyén Ferenc, Fodor Sándor, Harmath Albert, Harmath Amadé, Juhász Mihály, Babits András
1967 szilveszterén az együttes szerepelt a televízió szilveszteri műsorában, ahol Honthy Hannát (!) kísérték, annak beates hangvételű műsorában. Hamarosan azonban Harmath Amadé családot alapított, Dancsák Gyula sorkatonai szolgálatát töltötte, Miklóska Lajos és Harmath Albert pedig a Sakk-Matt tagjai lettek, ezzel 1968 elején a Febris megszűnt.
Érdekesség, hogy Miklós Tibor, Dancsák Gyula és Miklóska Lajos később a Korong tagjai lettek, majd mindhárman, Makrai Pállal és alkalmanként Harmath Alberttel kiegészülve a Rockszínház kötelékébe tartoztak, így útjaik újra találkoztak.
Fotók: Rockmúzeum archívuma.
A blog az NKA Hangfoglaló Program támogatásával készül.