Időről időre bizonyos kiadványok a lemezgyűjtők kedvenceivé válnak. Mintegy legendává nőnek az érdeklődők szemében, és sok-sok éven át csakis igen magas áron cserélnek gazdát. Van egy magyar punk kislemez, amely több okból is efféle misztikus kinccsé válhatott volna, és az a különös, hogy mindmáig nem lett az. Ez az Auróra együttes 1988 címet viselő német kislemeze, mely értelemszerűen 1988-ban jelent meg.
A győri Auróra (korábban Auróra Cirkáló) együttes ekkoriban – és egyébként azóta is – a hazai punk színtér jeles csapatának számít. Egyáltalán nem érdemtelenül: már a nyolcvanas évek eleje óta szorgoskodtak a közönség lelazításán és – radikális szövegekkel – a rendszer fellazításán. Több rendőrhatósági figyelmeztetést kaptak, és előfordult, hogy csak álnéven léphettek fel. Osztrák kapcsolataik révén a nyolcvanas évek második felében Ausztriában többet koncertezhettek, mint itthon.
Felbuzdulva az ausztriai koncertsikereken, a német eMpTy Records egy kislemez kiadását tette lehetővé (MT-069). A kiadványt az aktuális osztrák, illetve német koncertek bevételeiből finanszírozták. A felvételek a reutlingeni Kong stúdióban készültek, a producer Hardy Heinlin volt. Az eMpTy Records szorgalmas punkkiadóként működött: a nyolcvanas években évente tizenöt-húsz kiadványuk jelent meg, főleg kislemezek és kazetták, de időnként egy-egy nagylemez is.
Az együttes felállása 1988-ban Vigi (gitár, ének), Galacs (basszusgitár) és Polyák (dob) volt. Hat számot vettek fel: Rock and roll, Egy kis anarchia, Unlak, Közvetítő, Élő halott és Sötét a kép. A lemez végül ötszámos lett, a Sötét a kép című nótát lehagyták róla. A borítón egyébként angol címeket adtak a magyar nyelvű felvételeknek, néhol hibásan felírva: Rock’n’Roll, A Cheap Anarchy (Egy kis anarchia), Feld Up (helyesen Fed Up, eredetileg Unlak), Messanger (helyesen Messenger, eredetileg Közvetítő) és Dead Alive (Élő halott). A kiadvány nemcsak az Auróra rég megérdemelt lemezes bemutatkozása lett, hanem az első igazán professzionális módon megszólaló magyar punkfelvétel is, mind technikai, mind zenei értelemben. Ezen okok miatt korszakosnak mondható.
Magyarországon a kislemez semmilyen módon nem került forgalomba. A zenekar a megjelenést követően szűk körben a teljes, hatszámos felvételt demokazetta formájában árusította, ennek képeit mellékeljük.
A következő Auróra-anyag, a Viszlát Iván című első album nagy sikerré vált. Ennek okán a Fekete Lyuk kiadója 1991-ben kazettán kiadta a hat számot, később pedig további kiadások is megjelentek. Így akkoriban a magyar punk egyik klasszikusává tudott válni a felvétel, de itthon maga a kislemez ehhez nem volt szükséges.
Szerző: Kovács László (Moiras Records)
A blog az NKA Hangfoglaló Program támogatásával készül.