Volt egyszer egy beatkorszak

Olyan szépen mosolygott... – Egy koncertjegy, aminek nagyon lassan illant el az illata

2023. október 31. - beatkorSzaki

1976. augusztus 19-én, tizenhat évesen voltam először Omega-koncerten. A rádió rockzenei műsoraiból pár hónappal azelőtt már értesülni lehetett az új irányt vett együttes „műhelytitkairól". Nemcsak zenéjükben újultak meg, hanem Magyarországon még nem látott színpadi-show-val, fényjátékkal és…

Tovább

Azok az elképzelt nyolcvanas évek – Társadalomkritika és zenehasználat A besúgó című sorozatban

Míg az 1970-e és az 1980-as években az Egyesült Államokban, illetve Hollywoodban egy nagy ötvenesévek-nosztalgiahullám söpört végig, addig manapság éppen az 1980-as évek kultusza jellemző. Előbbire a Vissza a jövőbe (1985), utóbbira a Netflix Stranger Things című sorozata (2016–) a látványos példa.

Tovább

„Mindennap szüless!” ‒ Katona Klári születésnapjára

Ezerkilencszázhetvenhét hosszú, forró nyara. Éppen kimaradtam nyolcadikból és már izzott bennem a rockrajongás. Akkor még dacos tiniként minden más műfajt elutasítottam, mégis alig vártam a család fekete-fehér tévéje előtt, hogyan alakul hétről-hétre a Metronóm’77 Fesztivál. Elérkezett a döntő és…

Tovább

Ahol a két legnépszerűbb rockbanda összecsapott – fesztivál a Kőbányai Vásárváros területén

A Hungexpo, vagyis a BNV területén a hetvenes évek vége felé kétszer is rendeztek könnyűzenei fesztivált ‒ Szolidaritási Rockfesztivál néven. A névválasztás volt az ürügy, hogy a kultúrpolitika vevő legyen a rendezvényre.

Tovább

Ne sírjatok, lányok, mikor elindul a vonat! – az LGT, az Illés és Fonográf dalszerzőinek hazai feldolgozásai

Ebben a sorozatban magyar szerzők olyan dalait mutatom be, amelyekből az eredeti előadókon, zenekarokon kívül – ha egyáltalán van elsőbbség a szerzemény előadásában – más magyar énekesek, együttesek is készítettek felvételt hazánkban 1990 előtt. A témát feldolgozó első részben csak az országhatáron…

Tovább

Aki punk, az elmebeteg is? – Zene és politikai ellenállás az Eltörölni Frankot című filmben

Gothár Péter 1982-ben bemutatott Megáll az időjét tartják az első nagy magyar nosztalgiafilmnek, ami az 1956 és 1968 keserű fordulópontjai által határolt hatvanas éveket idézi meg inkább pozitív, semmint negatív fényben.

Tovább

Kály-Kullai Károly: „Mindig is vonzottam a deviánsokat”

Kály-Kullai Károly a rendszerváltás előtti időszak társadalmi és kulturális változásainak kulcsfigurája. Az ő vezetése alatt jött létre a Fővárosi Szabó Ervin könyvtár Rottenbiller utcai zenei gyűjteménye. Elsősorban amiatt különleges ez a kollekció, mert mindenki számára nyilvánosan hozzáférhetővé…

Tovább
süti beállítások módosítása